Jakie badania powinno się wykonać w diagnostyce raka trzustki?

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej trzustki (na podstawie wyżej wymienionych objawów lub np. badania USG jamy brzusznej) należy wykonać tomografię komputerową (TK) jamy brzusznej z kontrastem i oznaczenie z krwi markerów CA 19-9 oraz CEA. Może być też konieczne badanie EUS (ultrasonografia endoskopowa) z biopsją zmiany. W diagnostyce przydatny jest też rezonans magnetyczny (MRI), cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP), badanie pozytronowej tomografii emisyjnej (PET).
Ostateczne, pewne rozpoznanie raka trzustki można postawić jedynie na podstawie badania histopatologicznego – albo z biopsji w EUS, albo z materiału pobranego w czasie operacji.

Jak należy się dobrze przygotować do badania USG trzustki?

Ze względu na położenie, trzustkę często trudno jest uwidocznić w całości w badaniu USG, ponieważ przysłaniają ją np. gazy w jelicie. Dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie: na dzień przed planowanym badaniem zastosować dietę lekkostrawną (bez jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa) i trzy razy dziennie zażyć 2 kapsułki simetikonu (np. Espumisan, Ulgix), aby zmniejszyć ilość gazów jelitowych. W dniu badania należy nic nie jeść na 6h przed badaniem, powstrzymać się od palenia, żucia gumy i pić jedynie wodę niegazowaną.